Zasada działania samozamykaczy

Samozamykacze to elementy montowane głównie w drzwiach wejściowych do bloku czy obiektu handlowego/usługowego, w bramach czy ogrodzeniach otaczających prywatną posesję. Główną funkcją samozamykaczy jest doprowadzenie do zamknięcia się drzwi, które zostały otwarte. Dobrej jakości samozamykacze renomowanych marek, które można kupić w naszym sklepie, charakteryzują się tym, że ich konstrukcję uzupełniono o sprężynę i amortyzatory hydrauliczne. Pozwala to na efektywne, jednak pozbawione gwałtowności zamykanie drzwi (prędkość początkowa wyhamowuje w trakcie procesu). W asortymencie posiadamy różnego typu samozamykacze oraz niezbędne do ich montażu akcesoria, takie jak przytrzymywacze, odbojniki, blokady otwarcia. Na osobną uwagę zasługuje też RKZ - regulator kolejności zamykania. To element, który znajduje zastosowanie w drzwiach dwuskrzydłowych - chętnie montowanych w urzędach i innych instytucjach publicznych. Regulatory pozwalają określić, które skrzydło drzwi będzie czynne, a które bierne - które będzie zamykało się najpierw po otwarciu obu części. Regulatory kolejności zamykania muszą być zainstalowane ze strony przeciwległej do zawiasów.  

Rodzaje i zalety samozamykaczy

Na rynku wyróżnić można samozamykacze do drzwi mechaniczne oraz elektromechaniczne. W pierwszej grupie znajdują się samozamykacze pracujące w oparciu o włożoną energię użytkownika, w drugiej - energię dostarcza specjalny siłownik. Obok tych dwóch głównych grup wyróżniamy też samozamykacze wpuszczane oraz nawierzchniowe. Wpuszczane mają bardziej elegancką postać, montuje się je w skrzydle drzwi, w ościeżnicy lub nawet w podłożu. Z kolei nawierzchniowe samozamykacze są prostsze w instalacji, umieszczane w skrzydle lub na ramie okalające drzwi. Samozamykacze można dopasować do różnego typu drzwi, od modeli drewnianych, poprzez drzwi PVC, ale i do drzwi przeciwpożarowych.

Obok oczywistej funkcji, jaką jest zapewnienie ochrony przed wtargnięciem na teren obiektu osób niepożądanych, samozamykacze są również sposobem na zapobieganie utracie ciepła w miesiącach zimowych. Samozamykacze dobrej jakości wyróżniają się wytrzymałą konstrukcją, która potrafi wytrzymać nawet do 500 000 cykli otwierania i zamykania drzwi. Oczywiście samozamykacze, które posiadamy w ofercie Rawos obok swojej funkcjonalnej roli posiadają też walory estetyczne. Marki Assa Abloy i Startec to producenci najlepszych rozwiązań na rynku. Na ich produkty obowiązuje też gwarancja.