Zalety modeli drzwi bezprzylgowych

Wewnętrzne drzwi bezprzylgowe wyróżniają się oczywiście tym, że ich zawiasy pozostają niewidoczne po zamknięciu drzwi. Do framugi przylega po prostu krawędź skrzydła (lewa lub prawa, w zależności od modelu). Drzwi bezprzylgowe są widziane jako rozwiązanie dużo estetyczniejsze, a także pozwalające na optyczne powiększenie przestrzeni. Łatwiej utrzymuje się je w czystości. Poza wizualnymi zaletami są one dodatkowo bardziej odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają także lepszą izolację akustyczną, ponieważ z reguły są grubsze niż tradycyjne modele drzwi.

Montaż rozwiązania

Pewnym utrudnieniem może być proces montażu takich drzwi. Jest on bardziej złożony niż ma to miejsce w przypadku drzwi z widocznymi zawiasami. Ściany odpowiednie do takiego montażu muszą mieć min. 10 cm grubości. Ościeżnice maskuje się płytą gipsowo kartonową lub tynkiem - dlatego też proces instalacji powinien odbywać się na etapie wznoszenia budowli (lub jej generalnego remontu). Ościeżnice wstawia się w otwór dopasowany do rozmiarów drzwi - przy czym należy pamiętać, by zrobić to zanim ułożone zostaną warstwy podłogi. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, by położenie ościeżnicy było wyregulowane we wszystkich trzech płaszczyznach. Tylko w ten sposób końcowy efekt będzie zadowalający wizualnie. Wstawienie skrzydła to kolejny etap procesu, natomiast wieńczącymi czynnościami pozostaje wklejenie uszczelki w ościeżnicę oraz montaż podkładki pod skrzydłem. Warto zainwestować w odbojniki - również dostępne w sklepie Rawos. Stanowią one doskonałe uzupełnienie i zabezpieczenie ścian przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Drzwi bezprzylgowe zdecydowanie warto jest umieścić wszędzie tam, gdzie liczy się każdy fragment przestrzeni. Doskonale komponują się także z wnętrzami utrzymanymi w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu. Samodzielny montaż jest możliwy - najważniejsze to zainwestować w dobrej jakości elementy instalacyjne.