Zawiasy idealne – dla komfortowego użytkowania drzwi

Na rynku można znaleźć wiele typów zawiasów do drzwi. Odróżniają się one od siebie ze względu na sposób montażu, przeznaczenie do drzwi wewnętrzych lub zewnętrznych, a także możliwy stopień regulacji. Wyróżniamy m.in. zawiasy chowane, wkręcane, płaskie, wahadłowe, splatane. Dodatkowo warto wyposażenie uzupełnić o akcesoria do montażu oraz niezbędne nasadki - gwarantujące estetyczne wykończenie.

Zawiasy montowane są przy drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych, w formie przylgowej lub bezprzylgowej. Najczęściej wybieraną formą zawiasów pozostają te kołkowe (regulowane w pewnym stopniu) oraz puszkowe (łatwiejsze do ukrycia). Najważniejsze, by zawiasy zostały idealnie dopasowane do drzwi. Wahadłową formę można spotkać np. głównie w pomieszczeniach wewnątrz domu/mieszkania. Różnią się nie tylko wyglądem, ale też wykorzystanym przy produkcji surowcem oraz rozmiarem. Sprawne działanie mechanizmu to podstawa gwarancji, że zawiasy będą służyły bezawaryjnie przez długi czas, a ich konserwacja nie będzie stanowiła problemu.

Klamki do wnętrz i na zewnątrz

Trudno wyobrazić sobie też dom czy mieszkanie bez klamek. Zarówno prywatna, jak i publiczna przestrzeń wymaga montażu tego typu elementu. Klamki występują w wersjach do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Możemy wyróżnić - ze względu na sposób montażu oraz ich użytkowania: klamki jednostronne, klamki zintegrowane z zamkiem na klucz, klamki szyfrowe. Klamki zewnętrzne powinny być szczególnie wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych - temperatury, wilgoci etc. Klamki wewnętrzne natomiast można podzielić przede wszystkim na prawo- i lewostronne. Warto zwrócić uwagę także na surowiec, z którego są wykonane oraz styl, w jakim je utrzymano. Klamki warto dopasowywać bowiem nie tylko do potrzeb związanych z bezpieczeństwem, ale też pod względem aspektu wizualnego.

Wizjery także są sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa. Mają one ważny wpływ na kontrolę dostępu. Wizjery występują w klasycznych formach - szklane o polu widzenia wynoszącym od 180 do 200 stopni, ale też w wariancie elektronicznym. W tym drugim przypadku kamera może się włączać albo pod wpływem działania dzwonka, albo w oparciu o fotokomórkę. Wizjer bywa nazywany "domowym monitoringiem" i z pewnością stanowi pewną jego formę - jednak o dużo niższej cenie, z całkiem dobrej jakości obrazem.

Uszczelnianie – najlepsza izolacja od hałasu

Uszczelki drzwiowe i uszczelnienia to kolejne, pozornie niewielkie detale, które mają znaczny wpływ na poziom komfortu w mieszkaniu, domu czy budynku użyteczności zbiorowej.
Uszczelki można dopasować do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych z dowolnych surowców. Wyróżnia się ich podstawowe typy, a dwoma najważniejszymi funkcjami pozostają: tworzenie izolacji cieplnej oraz ochrona przed hałasem, przenikaniem do wnętrza zanieczyszczeń. Do najczęściej wykorzystywanych w sferze okuć budowlanych uszczelek zaliczane są:

  • uszczelki drzwiowe - przystosowane do wewnętrznych i zewnętrznych, a nawet ppoż. drzwi, termoplastyczne i dopasowujące się do konkretnych warunków;
  • uszczelki szczotkowe - proste lub kątowe, stosowane m.in. w drzwiach przesuwnych, mogą się różnić rodzajem i długością włosia (to ono odpowiada za zapewnienie izolacji od wszelkich pyłów i zanieczyszczeń);
  • progi opadające - o uniwersalnym zastosowaniu, izolujące akustycznie, z nowoczesnych materiałów, chroniące przed utratą ciepła, montowane od dołu w skrzydle lub przy pomocy specjalnych wkrętów montażowych;

Samozamykacze – doskonałe w każdych warunkach

Uniwersalnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa - czy to w domu, ogrodzie, czy w obiekcie użyteczności publicznej lub biurze jest również montaż systemu samozamykającego. W naszym sklepie znajdą Państwo różnego rodzaje samozamykacze do drzwi oraz akcesoria do nich.

Wysokiej jakości samozamykacze drzwiowe renomowanych marek jak Assa Abloy czy StarTec służą do automatycznego (mechanicznego lub elektromechanicznego) zamykania otwartych drzwi. Ich działanie opiera się na włożonej z zewnątrz energii oraz zastosowaniu specjalnej sprężyny lub amortyzatorów hydraulicznych. Samozamykacze umożliwiają dyskretne zatrzaskiwanie drzwi - dzięki temu, że początkowa prędkość zostaje zmniejszona. Samozamykacze dostępne na rynku dzielą się na nawierzchniowe oraz wpuszczane w ościeżnicę lub skrzydło drzwi. Akcesoriami do samozamykaczy, w które należy się też zaopatrzyć pozostają: wsporniki, płyty montażowe, odbojniki, ograniczniki oraz blokady, a także szyny ślizgowe do samozamykaczy wpuszczanych.

Samozamykacze odpowiadają nie tylko za zwiększenie bezpieczeństwa, ale też ograniczają utratę ciepła z pomieszczeń. Nadają się do drzwi z każdego materiału - mogą też stanowić element wykończenia drzwi przeciwpożarowych. Dodatkowym akcesorium, w które warto się zaopatrzyć jest regulator kolejności zamykania RKZ (do zastosowania w drzwiach dwuskrzydłowych). Cechą, która wyróżnia najlepszej jakości samozamykacze do drzwi jest odporność na długotrwałe użytkowanie (cykle zamykania liczy się w setkach tysięcy).