Systemy monitoringu wizyjnego dzielą się na trzy podstawowe kategorie: analogową, hybrydową oraz cyfrową. Istotą zasady działania monitoringu wizyjnego pozostaje zapisywanie obrazu z kamer na nośniku danych - aby możliwe było późniejsze odtworzenie. Nowoczesny monitoring wizyjny łatwo zintegrować z komputerami oraz innymi urządzeniami posiadającymi dostęp do Internetu. Dzięki temu można w czasie rzeczywistym śledzić obraz z kamer - w sieci, na różnego rodzaju nośnikach.

Monitoring wizyjny warto wybierać w oparciu o swoje potrzeby - do wielkości dozorowanego terenu dobierana jest np. ilość kanałów wizyjnych (oraz podłączanych do nich kamer). Głównym elementem systemu jest każdorazowo rejestrator.

Dzięki monitoringowi wizyjnemu można kontrolować sytuację na terenie zakładów przemysłowych, ale to nie jedyne zastosowanie tego rodzaju systemów. Dozorowany może być dowolny obszar lub obiekt - tym samym minimalizując ryzyko zagrożenia mienia - kradzieżą bądź powstaniem szkód. Współcześnie rejestrowanie obrazów odbywa się nie tylko w obiektach handlowych, kasynach czy szkołach, ale także na ulicach, parkingach, skrzyżowaniach (tzw. monitoring miejski), a nawet w prywatnych firmach. Kamery CCTV to jeden z produktów, który mogą Państwo znaleźć w naszej ciągle rozbudowywanej ofercie.

Decydując się na zakup i montaż kamery CCTV warto zapoznać się z podstawowymi parametrami i cechami odróżniającymi konkretny model od innych. To od nich zależeć będzie funkcjonalność urządzenia. Podstawowy element kamery CCTV to rzecz jasna obiektyw. Odmienne parametry i rodzaje obiektywów - mogą się różnić w zakresie funkcji jak i budowy. Kamery CCTV nierzadko są wyposażane w dodatkowe funkcje dla użytkowników.

Typy kamer CCTV
Obecnie najczęściej sprzedawaną jednostką są kolorowe kamery CCTV. Mają one przewagę nad modelami monochromatycznymi, jednakże nadal podstawowym parametrem, na który (obok rozdzielczości) warto zwrócić uwagę jest czułość urządzenia.
Obraz kodowany jest w oparciu o dwa sygnały - luminacji oraz chrominacji i wymaga podłączenia dwóch przewodów. Na rynku można spotkać również kamery wizyjne łączące w sobie funkcję kolorowych i monochromatycznych urządzeń - w zależności od pory dnia/nocy wykorzystują odpowiedni tryb. Udogodnieniem, na które warto zdecydować się w trosce o bezpieczeństwo terenu są też promienniki podczerwieni.

Modele kompaktowe kamer mogą się również różnić w zakresie obudowy - jej wielkości, mobilności czy kształtu. W sprzedaży znajdują się też dedykowane modele do miejsc, w którym priorytetem pozostaje ochrona przed wandalizmem, a także kamery odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zmiennych temperatur itp. Wiele zależy od tego, gdzie ma być umiejscowiona kamera, czy ma być ukryta, jakie ma być jej podstawowe zastosowanie. Popularne są na przykład systemy wizyjne szybkoobrotowe - do montażu w suficie podwieszanym, pod sufitem(wewnętrzne) lub na wysięgniku czy słupie(zewnętrzne). Niezależnie od potrzeb - znalezienie systemu wizyjnego w obecnych czasach nie stanowi problemu. Obok kamer CCTV popularnością cieszą się również rejestratory cyfrowe DVR. Każdorazowo celem takiego urządzenia jest zagwarantowanie komfortu - pełni bezpieczeństwa na terenie prywatnej posesji, zakładu pracy czy urzędu.