Nasadki do zawiasów i odbojniki – niepozorne, lecz niezbędne

Nasadki do zawiasów

Nasadki do zawiasów służą do maskowania elementów psujących ogólny estetyczny efekt - np. drzwi. Takie nasadki montowane na zawiasach wkręcanych nie tylko zwiększają wizualne walory, ale też są swoistym zabezpieczeniem - np. jeżeli w domu są dzieci. Nasadki do zawiasów warto dobrać kolorystycznie do klamki - najlepsi producenci oferują nie tylko podstawowe wersje, ale też modele nasadek w szerszej gamie kolorystycznej.

Odbojniki

Odbojniki są elementem, w który można, ale nie trzeba wyposażać wnętrza. Dlaczego warto zdecydować się na ich montaż? Odbojniki pozwalają na zwiększenie kontroli nad szerokością otwierania się drzwi - dzięki czemu zabezpieczona jest ściana bądź też meble stojące "na drodze" szeroko otwierającemu się skrzydłu. Odbojniki mogą być stosowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ich wytrzymałość zależy od wykorzystanego materiału - stalowe warianty odbojów charakteryzują się największą trwałością, natomiast modele z mosiądzu lepiej prezentują się wewnątrz domu/mieszkania.

Odboje mimo niewielkich rozmiarów pełnią istotną funkcję ograniczników - zwłaszcza tam, gdzie ruch jest większy (a więc np. w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach, w urzędach, szkołach, na uczelniach wyższych). Można wyróżnić kilka kategorii odbojników, zaliczają się do nich:
- odbojniki podłogowe - wkręcane bądź przyklejane do podłoża,
- odbojniki ścienne - wkręcane przy pomocy kołka rozporowego bądź też przymocowywane klejem;
- odbojniki wolnostojące;
- odbojniki magnetyczne - mogące być instalowane zarówno na ścianie, jak i na podłodze;

Jak wybrać odbojnik?

Jak wybrać odbojnik? Przede wszystkim trzeba uściślić, gdzie będzie on użytkowany. Odbojniki wewnętrzne różnią się od zewnętrznych m.in. materiałem wykonania. Najbardziej wytrzymałe egzemplarze są zrobione ze stali, mosiądzu, ewentualnie aluminium - to one posłużą nam dłużej. We wnętrzach świetnie sprawdzą się jednak również modele z tworzyw sztucznych, dostępne w odmiennych stylach. Oczywiście poza materiałem istotne są także wymiary - te parametry mogą się różnić w zależności od producenta. Odbojniki występują współcześnie także w wersjach pozwalających na regulację wysokości.

Najpopularniejszymi modelami odbojów do drzwi są te o kształcie walca, na rynku można jednak bez problemu znaleźć również warianty o prostokątnym bądź półokrągłym przekroju. Kształt odbojnika warto dopasować do wnętrza, zwłaszcza, że wersji kolorystycznych również jest całkiem sporo - także w sklepie  rawos.pl , na zakupy gdzie serdecznie zapraszamy.