Do czego służą i jak działają?

Jak wskazuje na to nazwa, samozamykacze mają za zadanie doprowadzić do samoistnego zamknięcia drzwi, które zostały otwarte. Szczególnie często są one montowane w bramach czy ogrodzeniach, drzwiach wejściowych na klatkę schodową, ale także w drzwiach do obiektów handlowych. Samozamykacze mogą mieć mechaniczną lub elektromechaniczną postać - pracują więc w oparciu o energię, jaka zostanie im dostarczona z zewnątrz - czy to poprzez siłę mięśni czy też wykorzystanie siłownika. Kluczowymi elementami samozamykaczy pozostają: sprężyna oraz amortyzatory hydrauliczne. Dzięki ich zastosowaniu drzwi nie zatrzaskują się ani zbyt gwałtownie, ani hałaśliwie, ponieważ pod koniec dwuetapowego procesu ich początkowa prędkość wyhamowuje.

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje samozamykaczy - nawierzchniowe (montowane na skrzydle lub na ramie drzwi), wpuszczane - czyli ukryte (w ościeżnicy, skrzydle lub w podłodze). W naszym sklepie znajdą Państwo samozamykacze drzwiowe marki Assa Abloy oraz samozamykacze Star Tec, w wariantach nawierzchniowych, wpuszczanych, jak również akcesoria do samozamykaczy, umożliwiające ich montaż oraz prawidłowe działanie. Zaliczają się do nich m.in. odbojniki i przytrzymywacze, ograniczniki otwarcia, blokady stałego otwarcia etc.

Zalety samozamykaczy oraz niezbędne akcesoria

Samozamykacze znajdują podstawowe zastosowanie jako wygodna forma zagwarantowania bezpieczeństwa. Oprócz tego umożliwiają jednak ograniczenie utraty ciepła. Samozamykacze mogą być wykorzystywane zarówno przy drzwiach drewnianych, jak i z innych materiałów. Warto zauważyć, że samozamykacze mogą być montowane także w drzwiach p.pożarowych – większość dostępnych w naszym sklepie modeli jest do tego przystosowana.

Wyjątkowo często samozamykacze znajdują zastosowanie przy obiektach użyteczności publicznej. Stanowią wręcz nieodłączny element przy dwuskrzydłowych drzwiach, które montowane są zwłaszcza w urzędach czy innych placówkach publicznych.

Niezwykle praktycznym elementem, o jaki warto uzupełnić zestaw z samozamykaczem, pozostaje RKZ – regulator kolejności zamykania. Regulatory te stosowane są w przypadku samozamykaczy ramieniowych, szynowych oraz chowanych, w drzwiach dwuskrzydłowych. Ich zadaniem jest określenie, które ze skrzydeł będzie miało bierną, a które czynną postać – czyli które ze skrzydeł będzie w przypadku jednoczesnego otwarcia zamykane najpierw. RKZ montuje się po stronie przeciwzawiasowej. Innymi akcesoriami, które znajdują zastosowanie w obiektach prywatnych, jak również budynkach użyteczności publicznej są blokady otwarcia, amortyzatory.

To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze samozamykaczy to przede wszystkim konstrukcja, jakość surowców, trwałość mechanizmu samozamykacza. W naszym sklepie dajemy naszym klientom gwarancję dobrego zakupu - mechanizmy tego rodzaju instalacji mogą wytrzymywać nawet do 500 tysięcy cykli zamykania. Samozamykacze dostępne są w różnych wariantach stylistycznych - również ten element można dobrać do ogólnego wystroju wnętrza (bądź typu drzwi, furtki etc.).