Wizjer - prototyp monitoringu ?

Bezpieczeństwo w domu można zagwarantować na wiele sposobów. Obok skomplikowanych systemów alarmowych oraz profesjonalnych zamków istotne jest również wprowadzenie prostszych komponentów, których konstrukcje znane są już od dziesięcioleci i niezmiennie spełniają swoją funkcję. Na początek warto wspomnieć o wizjerach. Obecnie na rynku można spotkać zarówno modele klasyczne, jak i elektroniczne. Mogą być instalowane w drzwiach zewnętrznych (i to zdecydowanie częstszy wybór) oraz wewnętrznych. Wizjery ze szklanymi soczewkami są obecnie wyposażane w szerszy niż dawniej kąt widzenia (zwiększony ze 180 do 200 stopni). Modele elektroniczne, stanowiące wariant nowszej generacji są coraz chętniej wybierane z uwagi na liczne zalety oraz szerszy zakres zastosowań. Przede wszystkim nie trzeba ich umieszczać bezpośrednio w drzwiach. Gwarantują również lepszą rozdzielczość i widoczność obrazu (który dodatkowo może być zapisany na karcie pamięci). Wizjery elektroniczne mogą charakteryzować się trybem pracy uruchomianym automatycznie (dzięki wbudowanej fotokomórce) lub też przez naciśnięcie zintegrowanego z nimi dzwonka. Niezależnie od wybranego typu wizjera warto pamiętać o wyposażeniu drzwi w ten element.

Klamka - niepozorny "kluczowy" detal

Trudno wyobrazić sobie drzwi wejściowe do mieszkania czy domu bez klamki. Muszą one się wyróżniać dużą trwałością, najlepiej też, by były ognioodporne. Klamki do drzwi zewnętrznych to szczególny rodzaj osprzętu, najczęściej wykonywany z aluminium bądź też stali. Klamki mogą się różnić typem konstrukcji - od tych na długim szyldzie, poprzez klamki z osobnym szyldem czy klamko - gałki. Klamki zewnętrzne mogą być dodatkowo wzbogacone o kolejne komponenty - dekoracyjne ale i funkcjonalne (jak np. odboje drzwiowe ułatwiające manewrowanie drzwiami). Klamki powinny charakteryzować się optymalnym ciężarem dopasowanym jednak do typu drzwi oraz surowca, z którego zostały wykonane. Pamiętajmy, że ten element to nie tylko estetyczne uzupełnienie drzwi, ale też jedno z podstawowych zabezpieczeń.

Uszczelniacze - dla większego komfortu oraz odpowiedniej izolacji

Elementem, który warto zamontować na progu przy drzwiach są specjalistyczne uszczelki. Gwarantują one izolację cieplną oraz akustyczną. Nowoczesne uszczelki renomowanych producentów dostępne w naszym sklepie wyróżniają się również wysoką trwałością - co jest kluczowe w przypadku drzwi wejściowych, użytkowanych intensywnie oraz każdego dnia. Uszczelki drzwiowe mogą być użytkowane również w drzwiach wewnętrznych. Znajdują zastosowanie także w budynkach użyteczności publicznej. Na szczególną uwagę zasługują uszczelki drzwiowe szczotkowe. Można je dopasować do rodzaju drzwi, ich zastosowania - dobierając wysokość włosia oraz jego typ. Włosie w szczotkowych uszczelkach może mieć bowiem postać syntetyczną lub naturalną. Listwa szczotkowa jest montowana na dwa sposoby - wpuszczany lub przykręcany. Każdorazowo należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano drzwi. Takie uszczelnienie pozwala nie tylko zagwarantować izolację, ale też zwiększyć estetykę rozwiązania. Prostota montażu to kolejny atut - uszczelnienie może stanowić idealne uzupełnienie drzwi wejściowych lub oddzielających poszczególne przestrzenie w domu czy mieszkaniu.

Drzwi wejściowe to pierwsza bariera, która oddziela nas od świata zewnętrznego. Bez ich odpowiedniego zabezpieczenia trudno mówić o stworzeniu prywatnej przestrzeni. Warto przemyśleć to, jak będzie prezentowała się ta "powitalna" aranżacja.