Zamki wpuszczane do drzwi - najczęstsze i najlepsze - do wielu celów

Najczęściej stosowanym okuciem w drzwiach - zewnętrznych bądź wewnętrznych pozostaje zamek wpuszczany. Mogą one przybierać różną formę, jak również charakteryzować się odmiennymi rozmiarami - co daje duże pole manewru. Do podstawowych wersji zamków wpuszczanych zaliczamy:

  • zamki zastawkowe;
  • zamki bezkluczowe;
  • zamki na wkładkę bębenkową;
  • zamki rolkowe;

Zamki wpuszczane charakteryzują się uniwersalnością - obok standardowych wersji na rynku dostępne są również warianty specjalnie profilowane, z odmiennym rodzajem powłoki itp. Dobrym przykładem pozostają zamki wpuszczane do drzwi ewakuacyjnych. Odróżniają się one tym, że nawet jeżeli zamek został od zewnątrz zamknięty, to drzwi można od wewnątrz otworzyć intuicyjnie dzięki zastosowaniu antypanicznej listwy bądź dźwigni bądź też intencyjne, z wykorzystaniem systemu opartego o płytkę naciskową/klamkę.

Zamki wpuszczane do drzwi przeciwpożarowych

Zamki tego typu muszą spełniać określone normy. Są przeznaczone do drzwi o znacznie większej wadze - stalowych płaszczowych bądź też drewnianych. Łącząc zamki z przeciw-zamkami można przeprowadzić także ich instalację w drzwiach dwuskrzydłowych. Zamki przeciwpożarowe są dodatkowo antywłamaniowe, mogą być stosowane zarówno w prywatnych, jak i publicznych obiektach.

Zamki hakowe - uniwersalność w (korzystnej) cenie

To połączenie dwóch haków oraz mechanizmu zamykającego/blokującego. Zamki hakowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne, jak również wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Przesuwne zamki hakowe mogą być tym samym montowane np. przy drzwiach wejściowych, balkonowych, bramach, furtkach. Zamki hakowe wpuszczane są odpowiednie w przypadku profili drzwi nie przekraczających 4 cm (także wykonanych z aluminium czy polichlorku winylu). Zamki przesuwne znajdują również zastosowanie jako element mebli, zwłaszcza szaf wnękowych bądź jednolitych. Zamki mogą być montowane tak w lewych, jak i w prawych drzwiach, ponieważ są uniwersalne. Zamki hakowe mogą mieć podtypy: zapadkowe, bezkluczowe, z wkładką bębenkową.

Zamki/dźwignie antypaniczne - dla poczucia pełnego bezpieczeństwa – w każdej sytuacji

Systemy antypaniczne powinny być instalowane wszędzie tam, gdzie zachodzić może potrzeba ewakuacji większej ilości osób - a więc w każdego rodzaju budynku użytku publicznego. Zamki antypaniczne charakteryzują się przede wszystkim unikalnym podejściem do rozwiązań konstrukcyjnych. Dostępne na rynku produkty z tej serii można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • okuć nawierzchniowych - z dźwignią oraz klamką;
  • okuć wyposażonych w zamek wpuszczany - z dźwignią, klamką i dodatkowym zamkiem;

Bardzo istotnym elementem w przypadku zamków oraz dźwigni antypanicznych (mechanicznych czy też elektronicznych) pozostają atesty - to dzięki nim uzyskiwana jest gwarancja, że dane rozwiązanie może być zastosowane w przestrzeni publicznej.

Zamki magnetyczne - bezszelestna doskonałość

Cieszące się rosnącą popularnością zamki - stosowane zarówno w przestrzeni publicznej, biurach, jak również w lokalach prywatnych. Zamki tego typu działają bezgłośnie - ponieważ ich konstrukcja opiera się na umieszczonych symetrycznie, przyciągających się magnesach. Dużo większą trwałość niż w przypadku innych rozwiązań gwarantuje właśnie fakt, że zamki magnetyczne pozbawione są sprężyn. Dzięki temu zamki mogą być używane nawet przez kilkanaście lat i to bez awarii.

Zewnętrzny wygląd zamków magnetycznych można spersonalizować - wykorzystując przy wykończeniu odmienne materiały - mosiądz, nikiel, brąz. Zamki magnetyczne mogą być instalowane przy drzwiach z różnych surowców - aluminium, drewna, tworzyw sztucznych a nawet szkła hartowanego. Co istotne, przy drzwiach z takim zamkiem nie ma konieczności montowania klamki.