Czyszczenie i zabezpieczanie

Okucia obejmujące zawiasy i zamki do drzwi wykonane są najczęściej ze stali – dlatego też warto uzupełnić posiadane detergenty o specjalistyczne preparaty służące do konserwacji stali, o naturalnym, nie uszkadzającym powierzchni pH. Aby zawiasy zachowały swoją sprawność przez lata warto pamiętać o regularnym usuwaniu z nich zanieczyszczeń – pyłki czy kurz mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie mechanizmu. Dokładnie oczyszczone zawiasy można dodatkowo natłuścić – smarem, olejem maszynowym czy silikonowym preparatem. Ten proces warto powtarzać co kilka miesięcy. Ma to na celu nie tylko zapewnienie komfortowego użytkowania, ale także zminimalizowanie tarcia oraz ryzyka korozji.

Dla długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania

Konserwując i czyszcząc zawiasy warto pamiętać o sprawdzeniu tego, czy są odpowiednio mocno dokręcone – wszelkiego rodzaju obluzowania śrub może prowadzić do gorszych uszkodzeń. Dokładny przegląd całego systemu zawiasów dobrze jest przeprowadzać regularnie, minimum raz na rok.

Innym elementem drzwi o którego czyszczeniu często zapominamy są klamki oraz zamki. Klamki warto dodatkowo poddawać okazjonalnej dezynfekcji, zwłaszcza te umieszczone w drzwiach wejściowych. Decydując się na czyszczenie, konserwacje oraz natłuszczanie dobrze jest stosować preparaty łagodnie działające – nie zaleca się stosowania gęstszych smarów, które mogą dać odwrotny do zamierzonego efekt w przypadku zawiasów.