Kontrola dostępu - w tradycyjnej lub nowoczesnej formie

Pierwsze komponenty, które przychodzą na myśl przy okazji omawiania zabezpieczeń to akcesoria do drzwi odpowiedzialne za kontrolę dostępu, a więc: zamki, systemy antypaniczne, elektro zaczepy, zamki elektroniczne, a także wkładki do drzwi.

Zamki klasyczne

Zamki dostępne na rynku można podzielić ze względu na sposób montażu, przeznaczenie, ale też stopień zaawansowania technologicznego danych modeli. Ogólnie rzecz ujmując zamki mają na celu zapewnienie podstawowego poziomu bezpieczeństwa. Najczęściej zamki uruchamiane są z użyciem kluczy - aczkolwiek współcześnie mechanizmy opierają się również o mechanizm elektryczny czy elektromotoryczny.

Typ zamków o najbardziej uniwersalnym charakterze to modele wpuszczane - różnych rozmiarów oraz kształtów. Zamki takie dzieli się dodatkowo na: zastawkowe, bez kluczowe, na wkładkę bębenkową oraz rolkowe. Zamki wpuszczane mogą występować w wersji standardowej, ale też w formie dopasowanej do drzwi ewakuacyjnych czy przeciwpożarowych (wówczas istotne jest spełnienie dodatkowych norm BHP).

Innym modelem prostszych zamków są dźwignie hakowe. Wykazują one wysoką wytrzymałość na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, jak również intensywne użytkowanie i duży nacisk. Zamki hakowe mogą mieć postać wpuszczaną lub przesuwną - w formie bez-kluczowej, zapadkowej lub z wkładką bębenkową. Tam, gdzie konieczne jest zagwarantowanie bezpiecznej ewakuacji lepiej jest zainwestować w specjalny zamek lub dźwignię antypaniczną - o mechanicznym lub elektronicznym sposobie działania.

Zamki magnetyczne, elektroniczne, elektrozaczepy

Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań pozostają natomiast zamki magnetyczne. Sprawdzają się w prywatnych, jak i publicznych obiektach, wyróżnia je sprawne, bezgłośne działanie, wysoka wytrzymałość i bezawaryjność. Zamki magnetyczne mogą być wykonane z surowców o odmiennych barwach - to istotne, by takie elementy jak okucia drzwiowe korespondowały z całością wizji architektonicznej. Nie tylko w dziedzinie bezpieczeństwa istotna jest integralność projektu oraz jego detale.

Kolejną, godną polecenia w szczególnych sytuacjach są zamki elektroniczne. Stanowią one rozwiniętą koncepcję opartą o technologię, charakteryzują się estetycznym wykończeniem oraz niezaprzeczalną funkcjonalnością i intuicyjnością użytkowania. Wkładki elektroniczne - np. marek WILKA Schließtechnik lub Libra Smart zwiększają poziom bezpieczeństwa, moą być również zintegrowane z aplikacją na smartfon oraz są wysoce personalizowane. Nowoczesny design również pozostaje atutem - wkładki przy drzwiach wejściowych prezentują się neutralnie.

Elektrozaczepy to okucia drzwiowe dedykowane do zadań "specjalnych". Są doskonałym uzupełnieniem ochrony przeciwpożarowej. Elektrozaczepy przeciwpożarowe występują w dwóch wersjach: awersyjnej (a więc zamkniętej bez prądu) oraz rewersyjnej (otwartej bez prądu).