Klamka – pierwsza i podstawowa bariera
Zakup klamki do drzwi zewnętrznych powinien być przemyślany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko kwestie natury estetycznej, ale przede wszystkim - jakościowej oraz funkcjonalnej. Dobre gatunkowo klamki renomowanych firm wykonane są z materiału, który jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Klamki do drzwi zewnętrznych powinny też charakteryzować się odpornością na znaczne obciążenie, jak również intensywną, wieloletnią eksploatacje. Klamki zewnętrzne - obok drzwi - stanowią bardzo istotną barierę antywłamaniową. Wykonane są w większości przypadków z aluminium i mogą mieć postać dwustronną, a także klamko-gałek. Istotną rolę pełni również wzmocniony szyld, który może być także dedykowany do drzwi przeciwwłamaniowych. Szczególnie wysoką renomą cieszą się klamki niemieckiej marki Dieckermann, które posiadamy w naszym asortymencie w kilku wariantach kolorystycznych.

Rodzaj zamka ma znaczenie
Klamka zewnętrzna pełni swoją funkcję jako część większej całości. Komponentem równie istotnym pozostaje zamek. Najpopularniejszą wersję w przypadku zamków do drzwi zewnętrznych stanowi typ wpuszczany. Warto zauważyć, iż takie zamki charakteryzuje nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale i uniwersalność. W tej kategorii wyróżnić można także specjalistyczne zamki dedykowane do drzwi przeciwpożarowych. Innym rodzajem zamków do drzwi zewnętrznych pozostają zamki hakowe. Można je montować w drzwiach prawo- bądź lewostronnych. Zamki takie występują w postaci zastawkowej, na wkładkę bębenkową, rolkowej oraz bezkluczowej. W przypadku budynków instytucji publicznych bądź w obiektach użytkowych polecanym sposobem na zabezpieczenie drzwi są zamki/dźwignie antypaniczne. Takie systemy pozwalają na szybszą ewakuację w przypadku zagrożenia. Nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników to zamki  magnetyczne. Polecane są one zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Gwarantują wysoką trwałość, nawet przy intensywnej eksploatacji.

Wybierając klamkę oraz zamek do drzwi zewnętrznych warto pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę wszystkie parametry - rozstaw zamka, grubość i typ materiału, z którego wykonane są drzwi. Istotne jest również ustalenie, do jakich celów służyć ma zamek - oraz jaki stopień zabezpieczeń chcemy osiągnąć. Warto zasięgnąć opinii ekspertów, ponieważ wybór rozwiązań na rynku może być
przytłaczający. Zachęcamy do skonsultowania się z naszymi specjalistami. W sklepie internetowym Rawos znajdą Państwo odpowiednie dla każdego rodzaju drzwi (oraz sytuacji) zabezpieczenia - zarówno w wersji analogowej, jak i elektronicznej.