Najprostszy rodzaj zamków drzwiowych to takie, które montowane są pod klamką i działają w oparciu o połączenia klucza, rygla i zapadki. Z kolei zamki wielopunktowe, inaczej skrzynkowe wyróżniają się tym, że mają kilka rygli poziomych, jak i pionowych,  dodatkowo umieszczono w nich ryglowanie w progu. Włącznie takich rygli powinno być co najmniej 6 – 8. Zamki skrzynkowe instalowane są przy drzwiach zewnętrznych głównie z uwagi na ich walor antywłamaniowy – zamki takie chronią drzwi na całej długości skrzydła.

Zamki wielopunktowe składają się z:
    • zamka głównego, zapadkowo – zasuwkowego z wkładką bębenkową, umiejscowionego w centrum drzwi;
    • zamków dodatkowych – wpuszczanych, umiejscowionych wzdłuż krawędzi drzwi w niewielkich odstępach od siebie;
    • zasuwek ryglujących różnego typu – umieszczonych przy zamku głównym i dodatkowych;
    • listwy czołowej integrującej zamki w całość;
    • listwy sterującej sprzęgającej zasuwki ryglujące z zamkami;

Specyficzna konstrukcja wpuszczanych zamków wielopunktowych sprawia, że częściej wybierane są one w postaci, w której są one od początku integralną częścią drzwi. Samodzielny montaż takiego elementu nie jest jednak wcale trudny – o ile oczywiście drzwi, przy których ma zostać zainstalowany spełniają odpowiednie kryteria. Skrzydło musi mieć co najmniej 4 cm, a jego waga nie powinna wynosić więcej niż 200 kg.

Zamki skrzynkowe najczęściej stosuje się nie tyle w domach mieszkalnych, co w budynkach firmowych i obiektach użyteczności publicznej. Są dobrym uzupełnieniem także dla drzwi przeciwpożarowych – oczywiście wówczas jakość takiego zamka powinien dodatkowo potwierdzać odpowiedni certyfikat. Warto zauważyć, że dzięki zamkom wielopunktowym drzwi gwarantują również wyższą szczelność – termiczną, jak i dźwiękową, ponieważ mocniej przylegają one do ościeżnicy.

Podsumowując – zakup drzwi z zamkiem, lub samego zamka wielopunktowego/skrzynkowego to opłacalna inwestycja dla osób prywatnych, dla firm oraz dla spółdzielni.